Dil: TR
Para Birimi: TRY
  • TRY
Mağazamıza Hoşgeldiniz! |

Sepet

0 Parça

Çamaşırlar nasıl yıkanmalı

Tarih: 2014-06-14

İç çamaşırlarınızı aldığınız günkü gibi bozulmadan giymek istersiniz. Lastikleri sünmemiş, kumaşı deforme olmamış istiyorsak yıkarken dikkat edeceğimiz noktalar var. Pijama ve atletler pamuklu, gecelikler saten veya polyester, sütyenler keza bir başka özelikte. Çamaşır makinesi değil mi yıkayan at yıkansın mantığı yanlış. Kimi 90 derecede yıkanır kimi 30 derecede.
 
1-Tekstil ürünü deyip dış giyim ürünlerini iç çamaşırlarınızla aynı kirli sepetinde toplamayınız. sütyen veya külotlarınızı kazaklarınızla birlikte aynı kirli sepetine koymayın. Nasılsa yıkanacak mantığı yanlış.  
2-Yıkamaya geçmeden önce çamaşırları renk ve dokularına göre de ayırmalısınız İç çamaşırlarınız içinde renkli olanlar ve yüksek ısıya dayanmayanlar var. Onları ayırın , üşenmeyin. 
3-Renkliler çamaşırlar içinde de kumaşın cinsinden boyasını salıverenler olabilir. Bu durum diğer renklilerin de rengini bozacakltır. Özellikle kırmızı, siyah ve mor zor renklerdir.
4-Saten gecelikler, ipek iç giyimler, polyester çamaşırlar aynı renkte olsa kot kumaşla birlikte yıkanmaz. Bu grup narindir. Çok çabuk yıpranır.
5-Yünlüler için de özel bir durum var. Yünlüleri en fazla 30 derecede ve fazla uzun olmayan bir programda yıkamalısınız. Aksi takdirde çekerler, veya sünerler.
6-Bebeklerin çamaşırları bir başka konu başlığı. Alerjisi olan bebeklerin çamaşırları farklı bir deterjanla yıkanmalı.Ama iki kere durulamak bebek giysileri için olmazsa olmazdır. 
7-Havlulara dikkat edin. suyu görünce çok sertleşiyorlar ve penye gibi ince kumaşlara dolanıp onları sündürüyorlar. Ayrıca ayak havlularını yüz havluları ile birlikte yıkamazsınız herhalde.
8-Çamaşırlarınız içinde lekeli olanlar vardır belki. Bunların yıkanması ve o lekenin çıkarılması için ya leke çıkarıcı ürünler kullanılmalı veya bu çamaşırlar ayrı yıkanmalı.
9-Çamaşır makinesin ağzına kadar doldurmayınız. çamaşırlar kırış kırış çıkar. Çamaşırlar rahat olacak makinenizin en fazla üçte iki oranında doldurmanız en iyisi. Havlular bu kuralın dışında..
10-Çamaşırlarınızı kurutma makinesinde de kurutabilirsiniz ama Kurutma makinesini de ağzına kadar doldurursanız açılması neredeyse imkansız kırışıklıklar elde edersiniz çamaşırlarınız çok kırışık ve buruşuk olur. Ayrıca yünlü ve diğer hassas giysileri kurutma makinesine atmazsanız iyi olur. Yünlüler kesin çeker, diğerleri de yıpranır. Gömleklere bir şey olmaz Belki balkonınuzun bir köşesi daha ideal kurutmak için.
11-Kurutma makinesi biter bitmez çamaşırları hemen alır güzelce katlar veya düz bir şekilde üst üste dizerseniz, kendiliğinden ütülü gibi olurlar. Evde giyilen giysiler, eşofmanlar, iç çamaşırlar, (kumaşına göre) masa örtüleri, havlular… Sıcağı sıcağına alıp hemen dediğimi yapın ütünüz nasıl azalıyor görün. Ama makinede bırakırsanız, mesela bir on dakika, ütü masasından başka çareniz kalmaz.
12-Çamaşırlarınız istediğiniz gibi yıkandı.sıra ütüde. Güzel bir üzünüz olmalı. Buharlı ve özellikli bir ütü en büyük yardımcınız. Bebeklerin tüm giysilerini ve alt iç çamaşırları ütülemekten zarar gelmez, fayda gelir. Ütü yapmanında bazı pük noktaları var ama bu başka bir makale konusu. 
13-Giysilerinizin etiketlerine bakın, 30-40 derece en İdeali. 40′ın üzerinde bir öneri olmaz. zaten 50 derece beyazlarda tercih edilebilir. 60-90 dereceden uzak durun