Dil: TR
Para Birimi: TRY
  • TRY
Mağazamıza Hoşgeldiniz! |

Sepet

0 Parça

Çocuklar için iç çamaşırı kuralı

Tarih: 2014-06-21

Anne-baba ların çocuklara verdikleri eğitimlerin başında iç çamaşırı eğitimi ve iç çamaşırı giymenin kurallarını öğretmeleri gereklidir. Bu kurallar çocukların cinsel istismara karşı korunmaları, kendilerine olan özgüvenin artması, en önemlisi doğru ve yanlışı ayırt etmeleri ile iyi veya kötü olabilecek şeyleri sır olarak saklamamaları açısından çok önemlidir.  
Anne-babaların cinsel organlar başta olmak üzere vücudun özel diğer kısımlarını gerçek adlarını kullanarak çocuklara küçük yaşta onların anlayacağı şekilde anlatmaları gereklidir. 
 
Çocukların neye izin vermemeleri gerektiğini anlamaları açısından bu çok önemli olacaktır. Çocuklara, uygunsuz bedensel temasa karşı derhal ve kesin bir biçimde “hayır” demeleri, güvenli olmayan durumlardan kaçınmaları ve bunu güvendikleri bir yetişkine anlatmaları öğretilmelidir. Çocuklar, sevdikleri bir insandan gelse bile, bir öpücüğü veya bedensel teması reddetme haklarını kullanabilmeleri verilen eğitimin başarısının göstergesidir.
Çocuklara vücutları örten atlet, külot ve sütyen gibi iç çamaşırlarının önemi  ilk olarak öğretilmeli. Ve vücutlarının kendilerine ait olduğu, hiç kimsenin, kendi izinleri olmadan, vücutlarına dokunamayacağı anlatılmalı.
İç Çamaşırı Kuralı, çocuklara çok açık, anlaşılır ve hatırlanması kolay bir sınırı öğrenmelerinde yardımcı olur; bu sınır iç çamaşırıdır.
Çocuklar, uygun ve uygunsuz bedensel temasın farkını her zaman ayırt edemeyebilirler.
Bu sebeple, çocuğa, bir başkasının onun vücudunun özel kısımlarına bakmasının veya dokunmasının ya da bunu istemesinin doğru olmadığı öğretilmeli.
Çocukları, rahatsız eden, onları ürküten ya da üzen tüm sırlar kötü sır olduğu ve en güvenilir anne-babaya anlatılmaları gerektiği öğretilmeli. Yani iyi sır ve kötü sır kavramları anlatılmalı.
Çocuklar istismara uğradıklarında utanç, suçluluk ve korku duygularını yaşarlar.
Çocukla kurulacak iletişim burda çok önemlidir.
çocukların üzüldükleri, endişe duydukları ve kederli oldukları anlarda hangi büyüğe başvurabileceklerini bilmeleri sağlanmalıdır. Anne - babaler her zaman çocukların duygu ve davranışlarına duyarlı ve açık olmalıdır. Çocuklar da daima anne ve babalarıyla bu konuda konuşabileceklerini hissetmelidir.
çocuk iç giyim kız çocuk iç giyim erkek çocuk iç çamaşırı  çocuk iç çamaşırı çocuk iç giyim