Dil: TR
Para Birimi: TRY
  • TRY
Mağazamıza Hoşgeldiniz! |

Sepet

0 Parça

Doğru sütyen seçimi için

Tarih: 2014-06-09

Sütyen sıradan bir iç çamaşırı değildir. Göğüslerinizin ve vucudunuzun güzel görünümü, giydiğiniz kıyafetlerin vucudunuzla uyumu ve en önemlisi göğüslerinizi koruyan onların sarkmalarını engelleyen bir iç çamaşırıdır sütyen. Yanlış sütyen seçimi göğüslerinizi ve vucudunuzu bozacaktır. Günlük yaşamınızda sizi rahatsız edecektir. Doğru sütyen kullanan bayanların göğüsleri kolay kolay bozulmaz.
Dolabınızda mutlaka bulunması gereken sütyenler :
Straplez sütyen : ( Askısız sütyenler. Bu tür sütyenlerin göüsleri kavraması için yeterince elastik olması şarttır. Omuzları açık gelinlik ve elbiseler için idealdir. )
Günlük fonksiyonel sütyen : ( Günlük yaşamızında günün her saati üzerinizde olacağı için sade, üzerinde dantel ve kurdela olmayan modellerdir. dikişsiz olanları dar bluz ve elbiselerde belli olmıyacağı için güzel görünüm sağlar.)
Push-up sütyen : ( göğüslerin daha da dolgun ve diri görünmesi amaçlanmaktadır. her markaların çeşit çeşit push up çeşitleri vardır. kimileri yandan sıkıştırır, kimisi askıdan gögüsü kaldırır. bunlar çoğunlukla iç taraftan minik yastıklarla desteklenir ki daha efektif bir büyüklük sağlansın diye. Bu seçimi göğüslerinizin özelliğine göre yapmalısınız.
Balenli sütyen : (taşıyıcılık özelliği artsın diye sütyenin alt kenarında kumaş içinde gizli teller olan sütyen modeli.Balenli sütyenler göğüslerin sarkmasını kesinlikle engeller.Balenlerin, göğsünüzün ortasına ve altına tam olarak oturmasına dikkat etmelisiniz.)
Sporcu sütyen : ( spor yaparken güçlü fiziksel aktiviteler esnasında sizin rahatlığınız için tasarlanmıştır. )
Erotik sütyen : Bu sütyen grubu külot ve tangası ile takım olarak kullanılmaktadır. Kıyafet içinde belli olacağından kıyafetle giyilmesi önerilmez. Dantel çekicilik katmak için ön planda kullanılmış. Göğüsleri daha büyük göstermek için push-up özelliği ilave edilmiştir. Üzerinizde hiçbir şey olmadığı zamanlar sizi büyülü gösterecektir.
Pratik bir kullanım için önden kopçalı modeller sütyenin kopçalarının arkada olmasından rahatsız olanlar tercih edebilir.
Sütyenlerde 3 farklı konumda kopça bulunur. sütyeni baskı veya katlanma oluşturmaksızın en sıkı konumdaki kopçada kullanmalısınız Çünkü sütyen takılmaya başlandıktan bir süre sonra gevşer. İlerleyen zamanda sütyenin bedeni daha iyi sarması için diğer kopçalar sırasıyla kullanılır.

Sütyen seçerken vücudunuzun şekli çok önemlidir. Sütyenler de bu farklı vücut şelillerine göre çeşitli şekillerde üretilmiştir. Bir başkasında gördüğünüz veya mağazada beğendiğiniz bir sütyen sizin göğüs şeklinize uymayabilir.

Boyunuzun uzun veya kısa oluşu omuz ve göğün arası mesafesinizi değiştireceği için farklı sütyenler kullanmanızı gerektirir.Sütyenin bedende duruşu ne dar, ne de geniş olmalıdır. Göğüs cup'ı tam olarak doldurmalıdır. Sütyenin arka bandı yere paralel olarak sırttan geçmelidir. Eğer bu bant yukarıda kalıyorsa, askılar olması gerektiğinden daha kısa ayarlanmış ya da sütyen sizin vucudunuza uygun değildir.

Yanlış beden sütyen ile göğüslerinizin güzelliğini bozabilirsiniz. Doğru sütyen duruşunuzu bile güzelleştirir. Giydiğiniz kıyafetler üzerinizde mükemmel durur.Sütyen giyildiğinde göğüslerin bedene paralel olmasına dikkat edilmelidir. Göğüslerini tam kavrayan bir sütyen  sizi daha zayıf gösterir. Sütyenin omuz askıları düşüyorsa, sütyenin arkası sırtınıza tam oturmuyorsa ve göğüsleri tam kavramıyorsa yanlış beden seçmişiniz demektir. Sütyen, göğüsleri bastırmamalı ve rahatsız etmemelidir.Sütyeni vücudunuza giydiğinizde bedeninizle uyumlu olmuşsa sütyeni taktığınızı hissetmezsiniz. Koltuk altında fazlalık hissi varsa, vücudunuz kat kat olmuşsa, göğüsleriniz çok sıkıştıysa bi sizi çok rahatsız edecektir. Görünümünüz bozulacaktır. Sütyen seçiminiz yanlıştır. Sütyen askısı, göğüs ve bedene göre ayarlanmalıdır.

Yaş grubuda sütyen seçiminde önemli bir nokta. 25 yaş ile 45-55 yaş arası bayanlar aynı bedeni kullanıyor olsalar bile 20-25 yaşlardaki göğüs esnekliği varken 45-55 yaşlarda göğüs esnekliği olmaz. Bu yaşlarda daha hafif toparlayıcı sütyenler tercih edilmeli.

Regl öncesi dönemlerde göğüsler şişeceğinden  bu dönemde sütyen almayın. Yanlış ölçü almış olursunuz..

Hamilelikte ve emzirme dönemlerinde desteksiz ve rahat sütyenlere ihtiyacınız olacaktır. Hamlelikte göğüsleriniz ve göğüs uçlarınız büyüyeceği için eski sütyenleriniz küçük gelecektir.. Hamilelik boyunca pamuklu sütyenler tercih edilmeli, balenli sütyenden kaçınmalı, dantelli olanlar kullanılmamalı bu rahatlığınız için önemli.

Doğum sonrasında emzirme sünyenleri kullanılmalı. Bu size çok kolaylı ve rahatlık sağlıyacaktır.

Bir sütyenin ömrü düzenli kullanılma ve doğru yıkamakla yakından ilgilidir. Sütyenlerin dikişleri oldukça fazladır ve likralıdır. 8-10 ay içinde bozulurlar. Sütyenlerinizi çamaşır makinesinde yıkayacaksnız sütyen yıkama toplarını kullanınız. Ve kısa proğramda yıkayınız.

Minimizer yani küçük gösteren sütyenleri büyük göğüslü bayanlar, önce sağlık sonra estetik görünüm için  tercih etmelidir. toparlayıcı özelliği olan bu modeller, büyük göğüslerin neden olduğu sırt ağrısını azaltır. Ayrıca bu kişilerin sütyenlerinin askıları da kalın olmalı. Çünkü kalın askı, ağırlığı omuzlara eşit olarak dağıtır. Askısız sütyen kullanmak da büyük göğüslüler için büyük sıkıntıdır. Çünkü zaten ağır olan göğüsler, askı desteği olmadığı için sarkık görünür.