Dil: TR
Para Birimi: TRY
  • TRY
Mağazamıza Hoşgeldiniz! |

Sepet

0 Parça

Hamilelikte nasıl iç çamaşırı seçmeli

Tarih: 2014-06-16

Kadın yapısı erkeğe göre daha gelişmiş ve çok özel ve bir yapıdadır. Gebelik Allah ın kadına vermiş olduğu üstünlük bir ayrıcalıktır. kadın yapısının gebelik sırasında çok büyük bir bedensel değişikliğe uğramaktadır. Kadınlardaki bu yapı, kadını gebelik sırasında daha da hassas ve problemlere daha açık bir hale getirir. Özel ve gelişmiş yapılar da daha hassas olur. Bu yeni dönem de bütün dengeler değişir ve buna kadın vücudunun uyum sağlaması biraz zaman alır. Vücut çalışma sisteminin büyük bir bölümü gebeliğe yönlenir ve savunma sistemi de zayıflar. 
Dengelerin değiştiği en önemli bölgelerden bir tanesi de vajinadır (döl yoludur). Vajina enfeksiyonlara daha açık bir hale gelir. Vajinal enfeksiyonların oluşma riski artar. 
Oluşan vajinal enfeksiyonlar, kadında rahatsızlık yaratacak, daha da ilerlerse bebeğe zarar verebilecektir. Gebelik altında ilaç kullanımı bebekte sakatlık yaratacağı için de bu bir sorun halini alacaktır. O zaman bunlardan korunmak gerekir.
Kadının en hassas ve enfeksiyonlara en açık olduğu dönem olan hamilelikte, vajinal enfeksiyonları önlemek için iç çamaşırı seçimi önemli. Hamileler nasıl iç çamaşırı kullanmalı? 
Vajinal enfeksiyonlardan korunmanın başlıca yolu, vajinanın doğal dengesini korumasını sağlamaktır. Vajina içeri doğru uzanan bir girintidir ve sağlıklı olabilmesi için havalanması gerekmektedir. Bu yüzden bu havalanmayı engelleyecek kalın iç çamaşırı, özellikle de geçirgenliği olmayan naylon-sentetik iç çamaşırı giyilmemelidir.
Anne adayının seçeceği iç çamaşırı pamuklu ve ince olmalıdır. Çok gerekmedikçe ped (hijyenik kadın bezi) kullanmamalı, kullanıyorsa da parfümsüz ve en incelerinden seçmelidir.
Dar ve kalın pantolonlar da vajinanın havalanmasını etkileyeceğinden etek giyilmesi tercih edilmelidir.
Genital bölgenin temizliği de önemlidir. Bu bölgede ki kılların ağda, jilet gibi yöntemlerle alınması da mantar ve benzeri enfeksiyon riskini artıracağından, bu bölgedeki kıllar özellikle gebelikte mümkünse her zaman kısaltılarak azaltılmalıdır, temizlenmelidir.