Dil: TR
Para Birimi: TRY
  • TRY
Mağazamıza Hoşgeldiniz! |

Sepet

0 Parça

iç giyim sözlüğü

Tarih: 2014-06-10

Agraf: sütyenlerin sırt bölgesindeki iki ucunu birbirine bağlayan kısmı uzatan kopça, aparat.

Cup-size (bone ölçüsü): Gögüs ve beden boyunu ayrı değerlendiren sütyen modellerinde kullanılan göğüs büyüklüğü cetveli. Bugün kullanılan standardı A, B, C, D ve DD'dir. Sırasıyla en küçükten en büyüğe doğru gider. Genelde normal 'cup' ölçüsü B olarak kabul edilir. 

Minimizer: Göğüslerin daha küçük görünmesini sağlayan sütyen modellerinin tümüne verilen ad.

Push-up: Göğüslerin daha büyük görünmesini sağlayan sütyen modellerinden birisi. Push-up sütyenlerden sütyen bonelerinin alt iç kısmında ekstra silikon dolgular bulunur. Bu sayede göğüsler olduğundan daha büyük ve şekilli görünür.

Termal giysiler: polyamid, polyester ,polyproplen ve elastanın belirli oranlarda karışımından oluşturulur.Termal giysiler, vücudu ikinci bir deri gibi sarar. Nefes alır. Dikişsizdir. Çoğunlukla Merly Actisystem teknolojisi kullanılarak üretilmiştir. Çok hafif ve elastiktir. Rahat ve yumuşaktır. Ten ile uyumludur. Optimal nem transferi sağlar ve bakteri oluşumunu engeller. Vücudu terden korur, kuru kalmasını sağlar, kokuyu azaltır,Isı kontrolu sağlar, aşırı sıcak ve soğuk stoklanmasını önler. Maksimum hareket özgürlüğü sağlar. Vücut için gerekli yerleri özel üretimle kuvvetlendirilmiştir. Gore-tex ve benzeri dış katman giysilerinin teri daha rahat dışarı atmasına yardımcı olur. Pamuklu giysilerde teri, ıslaklık olarak hissedersiniz. Pamuklu ürün ıslak ıslak vücudunuza yapışır ve hızlı kurumadığı için hastalıklara davetiye çıkarır. Termal ürünler ,ise teri dışarı atar, hızlı kurur ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olur.

Fanila: Genellikle pamuklu kumaşlardan üretilen, yaz aylarında terden, kış aylarında soğuktan korunmak amacıyla giyilen, yarım kollu olarak üretilen çamaşır. Türkiye'de halk dilinde iç gömleği olarak da bilinir.

G-String: Pantalon ve etekte külot izini belli etmemek üzere tasarlanmış, arka kısmı incelerek popo arasında kalan külot türü. Günümüzde kısaca ''string'' olarak da anılır. 

Tanga: Tanga  önden bir bikini altı gibi görünümlü olup  ürünün popo kısmındaki yoğunluğu minimum, yan taraflarda kalan bağlantıları genellikle ip ya da ince bantlardan oluşan külot türü.

Jüpon: Özellikle etek ve elbiselerin içine giyilen, ışıkta kumaşın içini göstermesini ve yürüme sırasında kumaşın elektriklenerek insan tenine yapışmasını engelleyen, genellikle sentetik ve kayan kumaşlardan yapılan iç etek. 

Kombinezon: Özellikle 1960'larda çok moda olan elbisenin altına giyilen, elbisenin ışıkta transparan olmasını engelleyen dantelli ve yumuşak kumaşlardan yapılan bir tür ince iç elbise. 

Korse: vücudu sıkıca sararak istenilen şekle sokmayı amaçlayan sağlam kumaşlardan yapılmış iç giyim ürünü. Günümüzde özel durumlar dışında fazla tercih edilmemektedir.

Jartiyer: bayanların ince çoraplarını tutturmak için kullandıkları bele giyilen alt kısmında kumaş veya lastik bağın bulunduğu bir giysidir.