Dil: TR
Para Birimi: TRY
  • TRY
Mağazamıza Hoşgeldiniz! |

Sepet

0 Parça

İç Giyim Tarihi - İç Çamaşırı Tarihi 

Tarih: 2014-06-10

Giyim insanlık tarihi kadar eskidir. Çıplak doğan ve giyinen tek canlı insandır. İnsanlığın neden giyindiğini sorguladığımızda karşımıza pek çok etkili unsurlar çıkmaktadır. Bazen iklim şartları sıcak-soğuk, kar-yağmur gibi coğrafi şartlar bazen kültürel ve dini şarlar etkili olmuştur. Kısacası İklim, coğrafya ve tabiat şartları kadar dinî inanışlar ile kültürel değerler de kıyafeti belirlemiştir. 
İç çamaşırının tarihi ise milattan önce 2000 li yıllara kadar dayanır. Bu dönemlerde yaşayan Creatan kadınlarının bu çamaşırları göğüslerini yukarı kaldırmak kalçalarını daha belirgin ve çekici göstermek ve vücutlarını daha erotik, alımlı hale getirmek için giydiklerini biliyoruz. Ama nedense kadın ve erkeğin cinsel kısımlarına bir incir yaprağı koymayı iç giyimin tarih başlangıcı olarak değerlendirenler olmuştur. 
  Romalı kadınlar  üzerlerine tam oturan ve  taşlarla süslü şimdiki jartiyer benzeri kemerler takıyorlardı. Bu jartiyer benzeri kemerler erkeklere karşı erotik görünmek ve ilgi çekmek içindi. Eski yunanda kadınlar pelerin benzeri bir örtülerinin altına, kumaş veya deriden yapılmış zona denilen  korse benzeri bir iç çamaşırı giyerlerdi. Bunun amacı da erkelerin ilgisini çekebilmekti. 
Kadınlar tarih boyunca farklı bir cins olduklarını erkeklere devamlı hatırlatmak için  iç çamaşırlarına gerçekten çok özen göstermişlerdir. Kadınların erkeklerde tutku uyandırmak için geçerli ve kolay yolun bu olmasını keşifleri yüzyıllar boyunca sürmüştür. Orta çağda da  iç çamaşırı şimdiki kadar popülerdi.
Yüzyıllar boyu devam edecek olan bu yaklaşım bir anlamda fetişist kültürün doğuşu olarak da düşünülebilir. Cestus, kasıktan gögüslerin altına kadar olan bölgeyi kaplayan işlemeli korse si bir mitelojiye göre Venüs tarafindan icat edilmiş ve kendisine şehvetli bir vücut bahşedilmiş olan tanrıça Juno'ya tavsiye edilmiş. Martial bu korseyi hiçbir erkeğin kaçamayacağı bir tuzak aşkın alevlerini tekrar tutuşturacak bir araç olarak tanımlıyor ki kendisi 'Venüs'ün ateşiyle hala sıcak olan' bir cestus'a dokunmanın düşüncesiyle tahrik olur.
 “Çağlar boyunca, kadınlar kalçalarıyla gögüslerini sıkmak, sıkıştırmak, istemişlerdir; Atinalı kadınların giydiği kuşaklardan bugünkü korselere kadar bu ihtiyaç çeşitli şekillerde karşılanmaya çalışılmıştır.” Demiştir Jacques Laurent.
 
 ‘pantaloon’ adı verilen icadın Maria de Medici’nin olduğu söylenir. Pantaloonlar kadınları toza soğuğa karşı koruyordu, ancak tek kötü yanları kadınların bacaklarını ve bazı bölgelerini gözlerden saklıyor olmalarıydı. Homoseksüelliğin yaygın olduğu bir dönemde, pantaloonlar sade olmanın tersine kadınların kalçalarını sergilemelerine imkan veriyordu. Ayrıca bu pantaloon’ların ağ bölgeleri, kadınların kendilerini pratik bir şekilde, soyunmadan ‘erkeklere verebilmeleri’ için açıktı.
Rönesans döneminde, kilise farthingale’leri ve paçalı donları şeytani icatlar olarak tanımlamıştır. Sağliklı bir kadınsılığa, yani aslında sağlıklı bir çıplaklığa dönüş, paçalı donların rafa kaldırılmasıyla son buldu. 17. yüzyılda, yerlerini iç eteklere bıraktılar.
18. yüzyıl, pannier, yani ‘küfe’ ile taniştı. bir çeşit kuş kafesi denilen ve belden asılan pannier, sazdan yapılmış çemberler, bantlar ve balina kemiklerinden oluşuyordu. Tahrik etmenin son noktası olarak tanımlanan bu aksesuarlar ahlakçılar tarafindan çok sert şekilde eleştirildi.. Pannier sadece kalçaları belirginleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda bedenle giysi arasında bir boşluk yaratarak onları daha teşhirci ve ulaşılabilir bir hale getiriyordu.