Dil: TR
Para Birimi: TRY
  • TRY
Mağazamıza Hoşgeldiniz! |

Sepet

0 Parça

Türk Lokumu

Tarih: 2014-07-11

Yaklaşık 15. yüzyıldan beri Anadolu’da bilinen lokum, özellikle 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde yaygınlaştı. Avrupa’da ise bir İngiliz gezgin aracılığıyla 18. yüzyılda 'Turkish Delight' adıyla tanınmaya başlandı. Daha önceleri bal ya da pekmez ve un bileşimi ile yapılan lokumun 17. yüzyılda rafine şeker ile özellikle nişastanın bulunup ülkeye getirilmesi sayesinde hem yapımı, hem de lezzeti değişti.
Doğal ve sağlıklı bir besin kaynağı olup, pek çok yararının olduğu bilinen lokum bir nevi ilaç gibidir. Söylenince yüzlerde, tadılınca dillerde tatlı bir iz bırakan geleneksel lezzettir.  Bazen sevdiğimiz, hoşlandığımız kişi ve eşyalarla benzeştirdiğimiz, bir damat adayının gelin ailesinin evine, elinde bir kutu dolusuyla ilk gidişinde işleri tatlıya bağlayan, iki dudak hareketi arasına saklanmış o sihirli sözcüktür lokum...
Tadıyla, görünümüyle damaklarda ve dimağlarda,özel günlerde,evlerde, işyerlerinde,bir araya gelinen her yerde muhabbetlerin tatlı kıvamı Türk lokum ve şekerlemeleri olmuştur.Nesiller boyu süregelen bu lezzet padişahların saraylarını süslemiş şekersiz  kahvelerle birlikte ikram edilmiş kundakta bebeklerin ağlamasını kesmiş,herkesin anılarında farklı bir yer edinmiş ve vazgeçilmezliğini her daim korumuştur. 
Bu gün medeniyetler şehri Anadoluda biz bu değişmeyen  gelenek ve değişmeyen lezzeti, hijyenik ortamlarda el değmeden en yeni teknoloji ile üretmekte ve yaşatmakta olan imalatheneler mevcut.
Lokum üretiminde genellikle iki çeşit pişirme yöntemi uygulanmaktadır. Bunlar; açık kazanda ve basınçta pişirme yöntemleridir. 
Şeker şurubunun hazırlanmasından, nişasta sütünün ilavesi, pişirme, dökme, kalıplama, soğutma, kesme ve paketleme işlemine kadar lokum imalatı itinayla gerçekleştirilir.
 Lokumun en önemli kalite özelliği olan doku, yüzey parlaklığı ve saydamlığı,suyun yumuşaklığı, arıtılmışlığı,lokumun dişin rahatlıkla kesebileceği sertlikte olup, şeklini kaybedip yayılmaması, lokum üzerinde yüzeysel çatlaklar bulunmaması, kesit alındığında saydam görünüşlü olması ve bilinen lokum rengini göstermesi gibi ölçütler başlıca kriterlerimizdir.  
Lokum imalatında mısır şurubunun kullanılması halinde üretilen lokumlar yerken yutkunma esnasında boğazda yanma, dayanıklılık süresinde azalma ve bir kaç adet yenildikten sonra kişide yeme isteğinin kesilmesine yol açtığı tespit edilmiştir.Bu yüzden kaliteli lokum ürünlerinde sadece rafine edilmiş şeker kullanılması kaliteyi artırmaktadır.Ayrıca lokum ürünlerinin tamamında doğal aromalar kullanılmalıdır.
Birbirinden farklı çeşitleri, damak tadına hitap eden kalitesi ve katkısız, doğal lezzetinden ödün vermeyen üretilen lokumun doyumsuz lezzetidir onu eşsiz kılan.
Kalitesinden ödün vermeden üretilen Türk lokumu ülkemizi ürünlerimizle dünyaya tanıtmak ve kültürümüzü yaşatmaktadır.