Dil: TR
Para Birimi: TRY
  • TRY
Mağazamıza Hoşgeldiniz! |

Sepet

0 Parça

Pilaj Vücudu-Squat hareketleri 

Tarih: 2014-07-10

Yazın plajlara kendinizi atmaya çıktığımızda herkezin gözleri üzerinizde olacaktır. koca bir kışı geride bırakırken uzun zamandır umursamadığımız vücudunuzu hatırlama vakti geldi demektir. Vücudunuz buna hazırsa çekinmeden deniz ve kumun tadını çıkaracaksınız ki bundan da  büyük bir zevk duyacaksınız. Kendinize olan özgüveniniz artacak parlayan gülüşü daha da güzelleşecek. Fırlayan göbeğimiz, dışarı taşan basenlerimiz, aşağı düşen omuzlarınız ve gitgide kalınlaşan bacaklarımız. Bunlardan kurtulmayı hangi kadın istemez ki. 
Plaj vücudu aslında düşündüğünüz kadar zor değil. İşte plaj vücudu için uygulamanızda fayda olan ve ev ortamında basitçe uygulayabileceğiniz egzersizler ve  teknikleri.
Bu tekniklere başlamadan önce:
Öncelikle beslenmemizi düzenleyin. 
Formda kalmanın öncelikli yolu beslenmeden geçiyor. Ağzınızı tutmadığınız taktirde yapacak bir şey yok. O göbek önde gitmeye, kalçalar taşmaya devam edecek, bilginiz olsun!
 
Yazın sebzenin her çeşidinin en bol olduğu mevsim. hepsinden rahatlıkla tüketilebilir. İçerdikleri vitamin, mineral ve lif sayesinde sebzeler bağışıklığı güçlendirir, enerji oluşumunu destekler, tokluk verir ve bağırsak hareketlerini düzenler. Ancak yerken kızartılmamaları ve buharda pişirme gibi sağlıklı yöntemlerle hazırlanmaları yada çiğ olarak yenmeleri önerilir.
 
Yaz ayları meyve açısından da zengindir. Diyet sırasında her çeşit meyve tercih edilebilir. Meyvelerin güzel tatlarının yanı sıra cildi gençleştirme ve bağırsakları çalıştırma gibi pek çok olumlu etkisi de vardır. Ancak tüketim miktarları önemlidir. Gereğinden fazla yenilen meyve, hem kilo artışına sebep olur hem de kanda trigliserit düzeyinin yükselmesine yol açar. 
 
Kendi vücut ağırlığımızla yapmanız gereken interval çalışmalar olmalı. Barfiks, Squat, Şınav  ve çeşitleri, vb. hareketler yapılabilir. 
Squat; temel bacak hareketidir ve vücudun en büyük, en güçlü kas grubu olan ön bacağa etki eder. ağırlık takılı bar enseye alınarak çömelip kalkılır, bacaklar aralıklı ve ayak uçları dışa hafif çapraz bakıyor ise ön iç bacak kaslarını, bacaklar ve ayaklar düz karşıya bakıyor ise ön dış bacak kaslarına en etkili gelişimi sağlar. Vücut geliştiricilerin olmazsa olmaz hareketlerindendir.  Alışana kadar size işkence gibi gelebilir ama pes etmeden deneyin.
30 Gün boyunca SQUAT hareketi yapmak, kalçayı sıkılaştırır, kaldırır ve toparlar. İç bacak ve basen bölgelerindeki yumuşaklığı sıkılaştırır, sarkıklığı toparlar.
 
Squat Hareketi Nasıl Yapılır. Çeşitleri nelerdir.
Squat hareketini değişik şekillerde yaparak öne çıkarmak istediğimiz kas grubunu değiştirebiliriz.
Tam Çömelme 
Ağırlık Önde Çömelme 
Yarım Çömelme 
Ayrık Çömelme 
Tek Bacakla Yarım ya da Tam Çömelme 
Ağırlık Arkada Çömelme 
Bacaklar Açık Çömelme 
Bacak Açıp Yanlara Çömelme 
 
Özellikle squat hareketini yaparken dikkat edilecek olan en önemli husus belin konumudur. Bel problemi olanlara çok tavsiye edilen bir hareket olmamakla hareketi yapmaya başlamadan mutlaka dikkat etmeniz gereken hususlar var, aksi takdirde sakatlıklar meydana gelebilir
Özellikle bel problemi olanlar ağırlığı yerden kaldırmaya çalışmamalısınız. Bir yüksekliğe koyduğumuz ağırlık göğüs hizamız civarında olmalıdır. Altına girdiğimizde dizlerimiz hafif kırık olmalıdır ki dikleştiğimiz zaman ağırlık omuzlarımızda kalabilsin.
 
Ağırlığı trapez kaslarımızın üzerine yerleştiririz.
Barı trapezimize tam ortadan oturtmak önemlidir. Yoksa dengesiz pozisyonlar oluşabilir.
Aşağıya doğru çökerken belimizi içe doğru, göbeğimizi ön tarafa doğru çıkartırken, kalçamızı dışa doğru çıkarmalıyız. Belde kamburluk oluşmamalıdır.
Çökerken dizler ön tarafa doğru hareket etmemeli, kalça geriye doğru gitmelidir.
Yüz daima ileriye dönük olmalıdır.
Ayak uçları ileriyi göstermeli ve çöküp kalkarken ayaklar oynatılmamalıdır.
 
Dinlenme.
Yaptığınız hareketler arasında kendinize dinlenme için zaman ayırmayı ihmal etmeyin. Suyunuzdan bir yudum alın. Nefesinizi ve nabzınızı ölçün. Yanlış hareket yaptığınızı ve bir yerinizin ağrıdığını düşündüğünüz an hareketi bırakın ve dinlenin.
 
Stretching. Rutin sporunuzu yaptıktan sonra esneme hareketlerini unutmayın. Boynunuzu, sırtınızı rahatlaması için esneme hareketleriyle yönlendirin.
Bir ay sonra aynaya bakın. Tıpkı o reklam filmlerinde gördüğünüz kadınların fiziğine sahip olmamanız içten bile değil. Tartıyla aranızı düzeltmek o kadar da zor değil. Sadece istikrarve azimle denemelisin.