Dil: TR
Para Birimi: TRY
  • TRY
Mağazamıza Hoşgeldiniz! |

Sepet

0 Parça

Sütyen ölçü alınması ve tablosu

Tarih: 2014-06-02

Uluslararası standartlarda beden ölçüleri tablosu

Avrupa       32 34 36 38 40 42 44 46 48 50

İngiltere      4   6   8 10 12 14 16 18 20 22

Japonya      5   7   9 11 13 15 17 19 21 23

ABD            2  4   6  8  10  12 14 16 18 20

Harf          XS S  S/M  M/L  L/XL   1X/2X

 

Uluslararası standartlarda sütyen ölçüleri tablosu

Avrupa     85A-DD90B-F95B-F100B-F105B-F110B-F

İngiltere   32B-DD34B-F36B-F38B-F40B-F42B-F

Japonya     A-D70A-F75A-F80A-F85A-F90A-F95

ABD        32A-D34A-F36A-F38A-F40A-F42A-F

İç giyim ölçüleriniz dış giyimine göre çok daha önemlidir. Göğüs ölçünüz 90 siz 80 beden sütyen aldınız göğüsleriniz sütyen den taşacaktır. Veya tam tersi göğüsleriniz 75, 90 beden sütyen aldınız. Bu durumda sizin önden görünümünüz karşınızdaki kişiye komik ve itici olacaktır. Bedeninizde büyük bir atlet giydiniz. Atletiniz ipeksi elbisenizin şeffaf yapısıyla dışarıdan görünümü bozacak ve bu görünüm imajınızı kötü etkileyecektir.

Ölçü Bilgileri :

Bedeninizi doğru seçilmezseniz hoş olmayan bir görüntü sergilenecektir. iç çamaşırınızla sizin aranızda hiç bir şey olmadığını unutmayın. Vücudunuza direk temas eden iç çamaşırının tam bedeninize göre olması gereklidir.

İç çamaşırlarının en önemli parçası sütyenlerdir. Bu açıdan göğüslerin ölçüsü ve doğru sütyen seçimi çok önemlidir. Göğüs ölçünüzü doğru bilirseniz hiç denemeden sütyen alabilirsiniz.

sütyen ölçünüzü doğru bulmak için regl olmadan bir kaç gün öncesinde ölçü almamanızı öneririz. Bu dönemde bir çok kadında vücutta su tutulduğu için göğüsler normalden daha şiş ve gergin olabilir.

sütyen ölçüsü iki değerden oluşur; beden ve cup (bone) ölçüsü. Beden ölçüsü vücut büyüklüğü ile ilgiliyken cup ölçüsü meme büyüklüğünü gösterir. Her kadının bir beden ve cup ölçüsü vardır, ama her sütyen modelinde ayrı cuplar üretilmez. Çünkü genelde kadınların meme büyüklükleri vücutlarıyla orantılıdır.

Elinize bir mezura alın, giysinizi ve sütyeninizi çıkartarak aynanın önüne geçin.

Sütyen cup (bone) ölçüsünü bulmak: Mezuranızı sırttan öne doğru, ancak bu kez memelerinizin ucundan (üstünden) geçecek biçimde çevreleyin. Çıkacak olan değer, birinci aşamada elde edilen meme altı çevresi değerinden daha fazla bir uzunluk olacaktır. Bu fark cup ölçüsünü bulmamıza yarar.

Sütyen bedeni ölçüsünü bulmak: Göğüs çevrenizin ölçüsünü almak için mezurayı memelerinizin altından göğüs kafesine çepeçevre dolayın. Mezuranızın göğüslerin altından ve sırtınızda düz, yatay bir çizgi oluşturacak biçimde geçmesine özen gösterin.

Örneğin; Göğüs altı ölçünüz 81 ise kullanmanız gereken sütyen 85 beden olmalıdır. Sütyen bedenleri 5 cm 'lik birimler halinde yükseldiğinden ana birimi geçen değerlerde bir üst beden alınmalıdır.

Örneğin: Meme altı çevrenizin 73 cm , meme üstü çevrenizin 86 cm olduğunu varsayalım. İki ölçü arasındaki fark 11 cm olduğundan cup ölçünüz B olmalıdır. Dolayısı ile sütyen ölçünüz 75B'dir.

Bütün sütyenler cup bedenli üretilmez demiştik. B normal cup ölçüsü olarak kabul edilir ve sütyenler genellikle B cup olarak üretilir, eğer sütyende cup belirtilmemişse B olarak düşünülebilir. Zaten kadınların çok büyük bir çoğunluğu, B cup ölçüsünü kullanmaktadır. İç çamaşırlarının alt kısımları yani külot ya da stringler ve body şeklinde tek parça olanları standart beden ölçüleri ile sınıflanırlar. Yani S (small), M (medium), L (large) ya da 36, 38, 40, 42 gibi. (tablo üst sol da gösterilmiştir)

sütyen ölçüsü

A, B, C, D CUP NE DEMEKTİR ?

Sütyen alırken bilinçli misiniz? A, B, C ve D cup terimleri size neler ifade ediyor? Mutlaka bilmeniz gereken bu terimlerin altında pek çok güzellik sırrı yatıyor.

·  Beden ölçüsü, göğüs ölçüsünden 1 beden geniş olduğunda A Cup'tır. (Örneğin; Göğüs 80, beden ölçüsü 80 olduğunda " 85 A CUP" sütyen verilir.)

·  Beden ve göğüs ölçüsü eşit oranda büyük olduğu durumlarda B CUP olarak adlandırılır. (Örneğin; Göğüs 80, beden ölçüsü 75 olduğunda "80 B CUP" sütyen verilir.)

·  Beden ölçüsünün göğüs ölçüsünden 1 beden dar olduğu hallerde C CUP olarak adlandırılır. (Örneğin; Göğüs 80, beden ölçüsü 75 olduğunda " 75 C CUP" sütyen verilir.)

·  Beden ölçüsünün göğüs ölçüsünden 2 beden dar olduğu durumlar da D CUP olarak adlandırılır. (Örneğin; Göğüs 80, beden ölçüsü 70 olduğunda "70 D CUP" sütyen verilir.)

·  Beden ölçüsünün göğüs ölçüsünden 3 beden dar olduğu durumlar da DD CUP olarak adlandırılır. (Örneğin; Göğüs 85, beden ölçüsü 70 olduğunda "70 DD CUP" sütyen verilir.)

ÖLÇÜ ÇİZELGESİ:

Aşağıdaki tabloda ölçüler cm cinsinden verilmiştir.

    sütyen ölcü tablosu

·  Göğüsünüzün altından ölçü alarak bulduğunuz değerin gri sütunda hangi aralıkta yer aldığına bakınız.Kırmızı sütunda bu ölçüye karşılık gelen değer size sütyen bedeninizi verecektir.

·  Göğüs çevresinden aldığınız ölçü ile yeşil sütundan yararlanarak cup ölçünüzü öğrenebilirsiniz.

·  Belinizi ölçerek külot, korse gibi ürünler için gerekli olan alt ölçünüzü turuncu sütundan faydalanarak bulabilirsiniz.

Eller yana kaldırılarak, mezurayı sırttan öne doğru, göğüsün alt kısmından geçecek şekilde çevreleyin ve ölçün. Çıkacak olan değer bedenin ölçüsünü gösterir. Örneğin beden ölçünüz 77 cm ise kullanmanız gereken sütyen, 80 beden olmalıdır.

Beden ölçümü: Eller yana kaldırılarak, mezurayı sırttan öne doğru, göğüsün alt kısmından geçecek şekilde çevreleyin ve ölçün. Çıkacak olan değer bedenin ölçüsünü gösterir. Örneğin beden ölçünüz 77 cm ise kullanmanız gereken sütyen, 80 beden olmalıdır.

Sütyen bedenleri 5cm lik birimler halinde yükseldiğinde ana birimi 2 cm geçen değerlerde bir üst beden alınmaktadır.

Bone Cup ölçümü: Mezurayı gene sırttan öne doğru, ancak bu kez göğüs ucundan geçecek şekilde çevreleyerek ölçün.

Çıkan bu değeri bir önceki ölçtüğünüz değerden çıkartın. Çıkacak olan değer birinci aşamada elde edilen değerle farklı bir ölçü olacaktır. Bu fark:

• 11 cm’e kadar ise A Cup

• 13 cm’e kadar ise B Cup

• 15 cm’e kadar ise C Cup

• 17 cm’e kadar ise D Cup

• 19 cm’e kadar ise DD Cup

• 21 cm’e kadar ise E Cup

• 23 cm’e kadar ise F Cup

ilginizi çekebilir : http://lifestil.com/ic-giyim-alirken-bilmeniz-gerekenler