Dil: TR
Para Birimi: TRY
  • TRY
Mağazamıza Hoşgeldiniz! |

Sepet

0 Parça

Sütyen Tarihi ve sütyen çeşitleri

Tarih: 2014-06-11

Sütyen, göğüsleri örtmek, desteklemek ve kaldırmak için kadınlar tarafından kullanılan bir giyecektir. Sütyen iç çamaşırı sayılmakla beraber özellikle giyenin vücut hatlarını belirlemesi nedeniyle temel bir giyecek olarak da kullanılmaktadır. 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başında geliştirilerek korsenin yerini almıştır. Günümüzde dünyanın hemen hemen her yerinde en yaygın kullanılan kadın iç çamaşırıdır.

sütyen tarihiMÖ 7. yüzyıla ait bazı Minos resimlerinde kadın atletlerin modern sütyen benzeri kıyafetler giydiği görülmektedir.

16. yüzyıl sonrasında varlıklı kadınların iç giyiminde yaygın kıyafet göğüsleri yukarı kaldıran korse olmuştur. 19. yüzyıl sonlarında desinatörler bu korse benzeri giysiyi parçalara ayırarak daha kullanışlı bir hale getirmeye çalışmışlardır. vücudun alt kısmı için daraltıcı kuşak tarzı korseler ve vücudun üst kısmı için göğüsleri omuza asan sütyenler.

1930'lara değin yaygın üretime geçmemesine rağmen modern sütyeni daha fazla andıran giyecekler 20. yüzyıl başlarında ortaya çıkmıştır. Bu dönem sonrasında sütyen korsenin yerini almış ve üretim ve satışı ile milyon dolarlık bir endüstri haline gelmiştir. Zaman içinde sutyen fonksyonellik kadar bir moda unsuru haline de gelmiştir.

19. ve 20. yüzyılda, her ne kadar göğüs dikleştirici, şekillendirici olarak kullanılmış olsalar da, günümüzde bu ürünlerin kullanımını, daha fazla kategorize etmek daha doğru olacaktır. 

Sütyen günlük aktiviteler sırasında göğüsleri biçimlendirmek, desteklemek ve göğüsleri ilerki yaşlarda sarkmalardan koruyacağı için kullanılır. Göğüsleri forma sokmak ve iyi taşıyabilmek için öncelikle çok iyi bir sütyene ihtiyaç vardır. Sütyen seçerken ihtiyaçlarınızı ve sağlığınızı göz önünde bulundurun Günlük olarak ise, çok sıkı ve göğüsleri baskı altına alan sütyenler kullanmayın. İdeal olan, göğüslerinize tam oturan, pamuklu kumaştan yapılmış sütyenlerdir; pamuklu kumaşlar derinin nefes almasına yardımcı olur. 

Bu nedenle sütyen işlevleri açısından daha faydalı olabilecek şekilde farklı modellerde üretilmiştir. Sütyenleri model model incelemekte fayda vardır.

strablez sütyenStraplez Sütyen

Bu sütyen ler askısız modellerdir.

toparlayıcı sütyenToparlayıcı Sütyen

Büyük, sarkık ve biçimsiz göğüslerin toparlanmasına yardımcı olan sütyen dir.

emzirme sütyenEmzirme Sütyenler

Gebe annelerin, emzirme esnasında sütyenleri çıkarmadan göğüs uçlarını dışarı çıkarabilecekleri sütyen modelidir.

sporcu sütyenSporcu Sütyenler

egzersiz sırasında fazladan destek sağlamak amacı ile tasarlanmıştır.. Spor yapıyorsanız, titreşim ve zıplamalarda göğüslerinizin sallanmasını önleyecek koruyucu ve sıkı bir sütyen takmalısınız.

dekolte sütyenDekolte Sütyen

Dekolte kıyafetler için tasarlanmış,g öğüs hatlarının dışarı çıkarılması için kullanılan sütyen modelidir.

push-up sütyenDestekli Sütyen

Küçük göğüslere büyük görünüm verilmesi amacıyla kullanılan içne slikon dolgu konulmuş sütyen modelidir.

erotik sütyenErotik ( Seksi ) Sütyen

Sütyen 'e erotik ve çekicilik katan dantellerle süslenmiş ve genelde çekici renkler kullanılmıştır. Göğüsleri daha büyük göstermek için slikon desteği ( push-up ) konulmuştur.