Dil: TR
Para Birimi: TRY
  • TRY
Mağazamıza Hoşgeldiniz! |

Sepet

0 Parça

Yanlış sütyen kullanımı 

Tarih: 2014-07-12

Yaz ayları gelidi, kadınların gardıropları incecik elbiseler, şifon bluzlar ve daracık üstlerle dolmaya başlayınca; iç çamaşırı seçimi büyük önem kazanıyor. 
 
Göğüslerde meydana gelen sarkma, yumuşaklık ve deformasyonda bedene uygun olmayan sütyen kullanımının büyük etkisi vardır.
 
Maalesef kadınların yüzde 80’inin sütyen alırken yanlış ölçü kullanmakta ve kendilerine uygun modeli bilmedikleri belirlenmiştir.
 
Yapılan araştırmalarda göğüsleri küçük olanların silikon destekli, çok büyük olanların ise bedenini tamamen saran ama rahatsızlık verecek kadar sıkan sütyen kullandığı belirlendi.
 
Uzmanlar dar sütyen koltuk altlarında yağ birikimine neden oluyor demekte. Sanki koltuk altında bir göğüs var gibi izlenim bırakıyor. Bunun yanı sıra göğsü dik tutmak için yukarı çekilen askılar omuz ağrılarına da yol açıyor. Dar sütyenden koltuk altı ve beden çevresinden taşan yağ birikintileri zamanla vücutta kalıcı şekil bozukluğuna yol açıyor. Göğsü derli toplu göstermeye çalışırken daha çok çirkinleştiriyorlar.
Yanlış sütyen kullanmak estetik olarak kötü bir görüntü oluşturduğu gibi çeşitli sağlık sorunlarına da davetiye çıkarmakta.
uzmanlar kadınları, sütyensiz dolaşmama konusunda da uyarıyor. Tamamen yağ ve süt bezlerinden oluşan göğüsler yer çekiminden daha fazla etkilenerek sarkmakta. Evde iş yaparken veya spor yaparken de sütyen çıkarılmamalı. Gece uyurkende uyku sütyenleri kullanılması önerilsede sadece gece yatarken sütyen çıkarılabilir denilmekte.
 
Ayrıca  göğüs derisinin güneşin zararlı ışınlarından vücudun diğer bölümlerine göre daha fazla etkilendiğinden, sütyensiz güneşlenmeyi de uzmanlar önermemekte.
Kadınlarda sık kilo alıp vermekte  göğüsleri bozmakta. kilodan dolayı büyüyen göğüs kilo verildiğinde tamamen sarkabilmekte.
 
Kadınlar beden çevresi ve göğüs çapını dikkate alarak sütyen seçmeleri gerekiyor, aksi takdirde göğüs estetiğinin bozulacak, yumuşaklık ve deformasyon oluşacaktır.
 
göğüs estetiğini korumanın en iyi yolunun da aşırı sıcak su ile banyodan kaçınarak, sıcak su yerine ılık su ve ardından soğuk duş şoku yapılabilir. Bu durumda kılcal damarlar harekete geçecek ve göğüs dirilik kazanacaktır.
Yüzme sporu göğüsleri diri tutmak için en ideal spor dur.
Ayrıca, sürekli yüz üstü yatmakta yanlış bir hareket. Çünkü, yüzüstü yatışta vücut göğüslere aşırı baskı yaptığından deformasyon daha hızlı artar.
 
Bilinçsiz satın alınan sütyenler, kötü bir estetik görünümün yanı sıra göğüs sarkması ve sırt ağrısı gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden oluyor. Bu yüzden sütyen ölçüsü iyi belirlenmeli ve ara sıra beden değişiklikleri kontrol edilmeli.